Skip to main content

Переохолодження організму

Організм людини здатний витримати багато, але існують межі, переступати за які небажано через можливі трагічні наслідки. Одним з факторів, що провокують порушення життєдіяльності людини, є низька температура навколишнього повітря. Якщо протягом тривалого часу на людину впливає холод, у нього може розвинутися переохолодження організму, при якому температура тіла знижується до критичних цифр і відбувається порушення в роботі всіх органів і систем.

Найбільш схильні до загального переохолодження діти молодшого віку, літні, вимушено знерухомлені, фізично виснажені, що знаходяться в несвідомому стані люди. Посилюють перебіг хвороби сильний вітер, висока вологість повітря, перевтома, сирий одяг, отримані травми, алкогольне або наркотичне сп’яніння. Переохолодження ніг і всього організму можна отримати навіть при купанні в прохолодному водоймі, наслідки залежатимуть від тривалості перебування у воді такої температури.

Ознаки переохолодження

Розпізнати не так вже й складно. Спочатку людина відчуває прилив сил, він надмірно збуджений, але при цьому відзначається синюшність носогубного трикутника, збліднення шкірних покривів. Хворого турбує сильний озноб, задишка, частий пульс. Якщо в цей період не буде проведено ніяких лікувальних заходів, збудження змінюється апатією, млявістю, загальмованістю. Людина втрачає здатність пересуватися, його охоплює слабкість і сонливість, нерідко спостерігається втрата свідомості. Ненадання допомоги при переохолодженні призводить до припинення серцевої і дихальної діяльності, в результаті чого людина гине.

Перша допомога при переохолодженні

Надання першої допомоги при переохолодженні полягає в припиненні впливу холодового фактора на організм людини. Для цього потерпілого необхідно занести в тепле приміщення або, якщо це неможливо зробити, укласти в захищеному від вітру та опадів місці. Від мокрого одягу потрібно відразу ж позбутися, після цього хворого слід звернути в суху білизну або ковдру. Якщо відзначається переохолодження ніг або голови, досить зняти мокре взуття та одягнути щось тепле на голову. Якщо людина перебуває у свідомості, необхідно дати йому випити гаряче молоко, морс, воду або чай. При загальному переохолодженні бажано прийняти ванну спочатку з теплою водою, а потім більш гарячою, але не вище 40 градусів. Після водних процедур потерпілого укладають в зігріте ліжко та обкладають грілками або пляшками з гарячою водою. На обморожені ділянки необхідно накласти чисті, бажано стерильні, пов’язки. Якщо людина знаходиться в несвідомому стані – необхідно контролювати наявність дихання та пульсу. При відсутності – слід негайно приступати до непрямого масажу серця та штучного дихання. Після надання першої допомоги людині, яка постраждала в результаті переохолодження, потрібно обов’язково доставити в лікарню, навіть якщо на перший погляд його стан задовільний. Деякі ускладнення може виявити лише лікар.

Що не можна робити при переохолодженні

Щоб не завдати ще більшої шкоди, не можна давати хворому кави та спиртні напої. Не рекомендується поміщати людини в гарячу воду без попереднього зігрівання. При переохолодженні заборонено інтенсивно розтирати шкірні покриви снігом, маслом, спиртовмісних рідинами або просто сухими руками, а також проколювати пухирі, що утворилися на місці обморожень. Для обігріву потерпілого не можна використовувати відкритий вогонь.

Використання цих методів призводить до різкого перепаду температур, що загрожує пошкодженням дрібних капілярів, появою внутрішніх крововиливів й інших, не менш важких ускладнень.

Профілактика переохолодження

  • Діти повинні гуляти в досить просторому та підібраному по сезону одязі. Не рекомендується зав’язувати рот і ніс шарфом, щоб небуло впливу вологого та холодного повітря на шкіру обличчя. Рукавички та шкарпетки обов’язково повинні бути сухими. У морозні дні дитині необхідно кожні 15-20 хвилин заходити в тепле приміщення, щоб зігрітися.
  • Дорослим завжди необхідно користуватися шарфом, шапкою та рукавицями. Не можна виходити на мороз з сирим волоссям.
  • Бажано одягатися так, щоб були надіті кілька більш тонких предметів одягу, ніж одне, але щільне і важке. Повітряний прошарок рятує від передчасного переохолодження.
  • Взуття також не повинна бути тісною та мокрою.
  • На морозі не рекомендується курити, так як викурена сигарета призводить до зменшення периферійної циркуляції крові.
  • Не можна змочувати рідинами або змащувати зволожуючим кремом шкіру обличчя перед виходом на вулицю.
  • Під час прогулянки необхідно пильно стежити за самопочуттям. При перших же ознаках переохолодження потрібно зайти в тепле приміщення.

Вжиті заходи профілактики дозволять якщо не уникнути переохолодження зовсім, то хоча б значно знизити його негативний вплив на організм.